05 Nisan 2016 Salı

Antalya İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul ile Röportaj (Özel)

antalya-il-emniyet-muduru-cemil-tonbul-ile-roportaj-ozel

Antalya Emniyet Müdürü Sayın Cemil TONBUL Özhaber Gazetesinin sorularını cevapladı.
20 Haziran 2014 Cuma 09:12

Özhaber: Sayın Müdürüm Siz Antalya’da  Asayiş Şube Müdürü Olarak Çok Başarılı Görev Yaptınız. Şimdide İl Emniyet Müdürü Olarak Antalya’mıza Geldiniz  Duygularınızı Alabilirmiyiz?

 

Tonbul: Antalya’da uzun yıllar görev yapmış,  sosyo-kültürel yapısını da iyi bilen birisi olarak,  yeniden Antalya’da bulunmaktan son derece mutluyum. Lakin daha önce çalıştığım Antalya da Emniyet Müdürü olmak beraberinde büyük bir sorumluluk da getirmektedir. Bu sorumluluğun bilincindeyim. Antalya şehri huzur ve güvenliği ile ilgili oluşacak olumsuzluklar direk olarak ülkemizin turizm ekonomisini de yakından etkileyecektir. Bizde turizm başkenti olan Antalya’yı daha güvenli şehir haline getirmek için çalışma arkadaşlarım ile birlikte vatandaşlarımızın da desteği ile hukukun üstünlüğü ve insan haklarına riayet ederek gece gündüz demeden hizmet etmeye devam edeceğiz.

 Özhaber: Antalya’da Turizm Kenti Olması Suç Oranını Arttırıyormu?

 

Tonbul: Antalya’nın kozmopolit yapısı ve turizm kenti olması nedeniyle tabi ki suçların çeşitliliği de artmakta ve farklı uygulamalara gitmemiz, projeler üretmemiz gerekmektedir. Yapılan analitik çalışmalar dâhilinde suçların en aza indirilmesi için plan ve projeler üretmeye devam etmekte, Sayın Valimizin öncülüğünde kurumlar arası işbirliğine dayalı çalışmalar yapmaktayız.

 

11 milyondan fazla yabancı turistin ziyaret ettiği kentimizi işlenen suçlardan ziyade, uygulanan ileri ve modern kent güvenlik sistemiyle ön plana çıkarmayı arzu ederiz. New York, Paris, Londra, Roma, Münih, Madrid gibi dünya kentlerindeki suç oranları ülkemizdekinden çok daha yüksek olmasına rağmen, bu kentlerle ilgili güvenlik algısı olumludur. Kaldı ki, Antalya kendi emsali olan kentlere oranla çok daha az suçun işlendiği güvenli bir kenttir. Çalışmalarımız insanları suç korkusundan uzak tutarak güvenli duygularının geliştirilmesi yönünde.

 

Özhaber: Suçlularla Nasıl Mücadele Ediyorsunuz?

 

Tonbul: Kamu düzeni ve asayişin sağlanması, suçların işlenmeden önce önlenmesi ile mümkündür. Polisin  suçu önleme hizmetlerinde başarılı olması, ancak suç ve suçlulara karşı vatandaşla işbirliğine girmesi ve toplumun her türlü desteğini alarak “ortak akılla ortak çalışma” ile mümkün olabilir. Bu ortak akıl ve ortak çalışmayı tüm kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların da katılımları ile sürdürebilirsek karşılıklı iletişim kanallarını açık tutarsak Antalya’ya çok daha kaliteli hizmetler sunarız. Eğer verilen hizmetlerde bir eksiklik var ise herkesin düşüncesine, fikrine, önerisine aynı zamanda eleştirisine de açığız. Bizlerin zayıf bir tarafı var ise bunu inceler geliştiririz. Eleştiri, ücretsiz hizmet almak gibidir.

 

Özhaber: Antalya Çok Göç Alan Bir İlimiz Dolayısıyla Suç Oranı Artmakta Nasıl Tedbirler Alıyorsunuz?

 

 

Tonbul: Gelişen ve değişen dünyamızda, dünyaya paralel olarak Türkiye’mizde her şey çabuk değişiyor. Geçmişe doğru baktığımızda ebeveynlerimizin evlerinin kapısını kilitlemeden komşu ziyaretlerine gittiği günler dün gibi aklımızda. Ancak şöyle bir çevremize baktığımızda her şeyin çok çabuk değiştiğini görüyoruz. Binlerce apartman, sayısız araç, birçok işyeri vs. Bunların hepsinin kendilerine göre problemleri var. Ama bu varlıkların sadece güvenlik güçlerimizin alacağı tedbirlerle korunması çok zor. Bu bir sosyolojik değişimdir ve iyi analiz edilmelidir.

Antalya polisi olarak şartlara göre genel ve özel güvenlik tedbirleri alıyoruz. Kamu düzeni ve asayişinin sağlanması adına teşkilat olarak gece gündüz özverili bir biçimde çalışıyoruz. Bu çalışmalarda vatandaşlarımızın sağladığı destek, birçok olayın oluşmadan engellenmesini sağlıyor. Bizim asıl görevimiz şehrin her yerini güvenli kılmaktır. Daha çok çalışacağız ve daha çok dikkatli olacağız. Sıfır hata ile çalışma yönünde sistemimizi oluşturacağız. Antalya’ nın güvenliğinin, ülkemizin ekonomisi ve bu şehirde yaşayanlar açısından büyük önem taşıdığının bilinci içerisindeyiz.

 

Gerek Sivil Toplum Kuruluşları ile yaptığımız toplantılarda, gerek vatandaşlarımızın bizlere bildirdikleri konularda, İlimizde gasp’tan, kapkaçtan, kaçakçılıktan, tefecilikten, mafyalaşmadan söz edilmemektedir. Yapılan şikâyetlerin çoğunluğunu İlimizde yaşanan trafik sorunu oluşturmaktadır. Ancak, trafik probleminin çözümü ve sağlıklı bir trafik kültürünün oluşturulması, trafik zabıtasının uyguladığı salt ceza yaptırımlarıyla önlenememektedir. Bir araştırmaya göre, kazaları önlemekte trafik denetimleri %15, eğitim %60, altyapı ise %25 etkilidir.

 

 

 

 

Özhaber: Gezi Olaylarını Mazeret Göstererek Bazı İllerde Olaylar Oluyor. Antalya Polisimiz  Bu Konuda Çok Başarılı Bir Duruş Sergiliyor Anlayışlı Ve Sabırlı Davranışı Nasıl Başarıyorsunuz?

 

Tonbul: Antalya turizm kenti olması nedeniyle tüm dünyanın gözü önünde olan bir kent Ülkemizin geçtiği bu hassas dönemde yapılacak olan yanlışlar sadece Antalya’ya değil ülkemize büyük zararlar verir.

 

Antalya polisi olarak şartlara göre genel ve özel güvenlik tedbirleri alıyoruz. Kamu düzeni ve asayişinin sağlanması adına teşkilat olarak gece gündüz özverili bir biçimde çalışıyoruz. Bu çalışmalarda vatandaşlarımızın sağladığı destek, birçok olayın olmadan engellenmesini sağlıyor. Özellikle geçtiğimiz dönemlerde halkımızın verdiği büyük destek sayesinde kentimizin ve insanımızın zarar görmesini engelledik. Antalya halkının ve tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarının duyarlılığı, polisimizin de özverili çalışmaları sayesinde provokasyonculara fırsat verilmedi. Vatandaşlarımıza da sizlerin vesilesi ile tekrar teşekkür etmek istiyorum. Antalyalı vatandaşlarımızın bu desteğini her dönemde göstermeye devam edeceğine inanıyorum. Antalya hepimizin.

 

Özhaber: Büyük Suçlara Nasıl Tedbirler Alınıyor Bu Konularla İlgili Halkımızdan Destek Var Mı? 

 

Tonbul: Antalya Emniyet Müdürlüğünce organize suç örgütlerinden uyuşturucu çetelerine, organ-akaryakıt-içki-sigara-emtiya kaçakçılığından yolsuzluğa ve tefeciliğe, terör-hırsızlık-gasp-kapkaç-cinayetten fuhuş ve korsanla mücadeleye kadar birçok alanda önemli operasyonlar gerçekleştiriyoruz. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Tabi ki bu çalışmalarda vatandaşlarımızın verdiği bilgiler ve destekleri çok önemli.

 

“Daha Huzurlu Bir Kent Antalya” modelini oluşturmak başlıca hedefimizdir. Hedefimize ulaşmak için mahalle muhtarları, basın kuruluşları, yerel yönetimler, kanaat önderleri ve vatandaşlarımız ile yaptığımız toplantılarda görüş ve önerilerine değer vererek şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı içerisinde olabilmek için gayret göstermekteyiz.

 

Özhaber: Okullar Önünde Çocuklarımızı Suçlara Çekmek İsteyen Kişiler Olduğunu Duyuyoruz Böyle Bir Şey Var Mı? Varsa Ne Gibi Tedbirler Alınıyor?

 

Tonbul: Eğitim ortamlarının güvenliğinin sağlanması öncelikli hedeflerimizden olması sebebiyle okullarda, yakın çevresinde ve okul güzergâhında koruyucu, önleyici ve destekleyici tedbirler almaktayız. Bu süreçte okul idareleri, öğretmenler, veliler, öğrenciler ve öğrencilere hizmet veren diğer kişi ve kurumları da çözüme ortak ediyoruz.

İl merkezinde bulunan 226 okulda okul İrtibat görevlisi olarak 464 personel görevlendirdik. Görevliler, okullarını ziyaret etmekte, okul idaresi, öğretmenler ve öğrenciler ile iletişim kurmaktadırlar. Yapılan ziyaretler neticesinde gelen öneri, şikâyet ve talepler doğrultusunda titizlikle değerlendirmeler yapılmaktadır.

Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz çalışma neticesinde, il merkezindeki okullarda muhtelif zaman ve konularda seminerler veriyoruz. Çocuklarımızın güvenli bir şekilde okula geliş ve gidişlerinin sağlanması amacıyla okul servis araçlarının, okul çevresinde ve öğrencilerin gidebileceği internet cafe, oyun salonları ve benzeri umuma açık yerlerde denetimler yapılmakta ve okulların giriş - çıkış saatlerinde öğrencilerin dağılımları takip edilmektedir. Okula devam etmeyen çocukların tespiti yapılarak okula devamının sağlanması için rehber öğretmenlerle birlikte aileler ve çocuklarla görüşmeler yapmaktayız.

Özhaber: Kıymetli Müdürüm Siz Bir Emniyet Müdürü Gibi Değil Bir Ağabey Gibi Halkla İç İçesiniz Bu Sıcak Ve Samimiyetiniz Vatandaşlarımız Tarafından  Geri Dönüşümü Size Nasıl Yansıyor  Duygularınızı Öğrenebilir Miyiz?

 

Tonbul: Vatandaşa patron değil, vatandaşa hizmetkâr olarak kendimizi nitelendiriyoruz. Görevimizde“dik başlı olmamaya ama dik durmaya çalışıyoruz”.

Eleştirilere her zaman açık bir yöneticiyim. Yapılan Eleştiriler dikkate alındığında hizmetin kalitesinin artacağına inanıyorum. Toplumun tüm kesimi ile iletişim kanallarım açık. Daha önceden de Antalya’da görev yapmış birisi olarak Antalya halkını yakından tanıyorum ve onlarda benim onlara gösterdiğim samimiyeti aynen gösteriyorlar, Akdeniz iklimi gibiler, sıcakkanlılar. Sizlerin vesilesi ile Antalya halkına tekrar selam ve sevgilerimi iletir, sizin ve çalışma arkadaşlarınızın başarılarının devamını dilerim.Antalya Emniyet Müdürü Sayın Cemil TONBUL kimdir ?

 

1964 yılında Trabzon ili Akçaabat ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Akçaabat’ta tamamladı. 1985 yılında Fırat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden, 1986 yılında ise Polis Akademisinden mezun oldu.

Polis Akademisinden mezun olduktan sonra sırasıyla;

1986-1987 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nde,

1987-1992 yılları arasında Muş ilinde,

1992-1993 yılları arasında Ankara ilinde,

1993-1999 yılları arasında Özel Hareket Dairesi Başkanlığı’nda (1995-1998 tarihleri arasında Azerbaycan Bakü Büyükelçiliği Güvenlik Ataşesi),

1999-2009 yılları arasında Antalya ilinde değişik rütbe ve birimlerde çalıştı.

1.Sınıf Emniyet Müdürü rütbesine 2009 yılında terfi etmiş, 2009-2010 yılları arasında Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı’nda ve Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda görev yapmıştır.

2010-2011 yılları arasında Iğdır İl Emniyet Müdürü olarak görev yapan Sayın Cemil TONBUL, 2011-2014 yılları arasında ise Özel Hareket Dairesi Başkanı olarak görevini ifa etmiş, 07.01.2014 tarihli Müşterek Kararname ile Antalya İl Emniyet Müdürü olarak atanmıştır.

Meslek içi güvenlik, yönetim, adli, havacılık, iletişim, trafik gibi birçok konuda seminere, kursa ve toplantıya katılan Sayın Cemil TONBUL, gerek yurtiçinde gerekse yurt dışında eğitimler vermiştir.

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve çalışmış olduğu İl Valilikleri tarafından pek çok taltif ve takdir belgeleri ile ödüllendirilmiştir.

Cemil TONBUL, İngilizce bilmekte olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Haber okunma sayısı: 2395

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

 • cemıl tombulu sevıyoruz

  Misafir 05 Temmuz 2014 03:00 oz haber gazetesını yakından takıp edıyorum boyle bır ropartajı zevkle okudum sayın mudurumuzde ıcten samımı cevaplar vermıs talat ayhan beyı tebrık edıyorum cok basarılı buldum

 • mudur bey boyle olmalı

  Misafir 05 Temmuz 2014 03:18 oncelıkle ozhaber gazetesını tebrık edıyorum cok guzel bır anset yapmıs cemıl tombul mudurumuzu tanıma ımkanımız oldu saolun tesekkurler

 • basarı

  Misafir 10 Temmuz 2014 16:03 cok basarılı bır ropartaj

DİĞER HABERLER

sanat-dunyasindan-ornek-davranis--

Sanat dünyasından örnek davranış...

17 Ekim 2015 Cumartesi 18:45
toprak-analizi-basvuru-suresi-uzatildi

Toprak Analizi Başvuru Süresi Uzatıldı‏

16 Eylül 2015 Çarşamba 09:52
alasehirde-jeotermal-hazinesi

ALAŞEHİR'DE JEOTERMAL HAZİNESİ‏

16 Eylül 2015 Çarşamba 09:42
motosiklet-gruplari-sehitler-icin-surdu

MOTOSİKLET GRUPLARI ŞEHİTLER İÇİN SÜRDÜ

09 Eylül 2015 Çarşamba 13:28
masgaddan-ramazan-bayrami-mesaji

MAŞGAD'DAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

17 Temmuz 2015 Cuma 08:10
grand-medicalden--bayram-mesaji

Grand Medical’den Bayram Mesajı

17 Temmuz 2015 Cuma 07:49

GÜNDEM

Gazeteci Taner Şahin Osmanlı Ocakları’nda

Gazeteci Taner Şahin Osmanlı Ocaklarına Genel Merkez Basın Danışmanı Olarak Atandı.

SAĞLIK İÇİN SOĞAN,SARIMSAK YİYİ.

Prof. Dr. Avcı, kalp sağlığı için soğan ve sarımsak yenilmesini önerdi.

ÇOK OKUNANLAR

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA