05 Nisan 2016 Salı

KANSERİ YENMEK İMKANSIZ DEĞİL

kanseri-yenmek-imkansiz-degil

4 Şubat Dünya Kanser Günüyle ilgili açıklama yapan Türkiye Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Konya Şubesi Başkanı Dr. Eyüp Çetin, kanseri yenmenin ve önlemenin imkânsız olmadığını belirterek tüm dünyada ve ülkemizde makul önlemlerle kanser vakalarında büyük ölçüde azalma sağlanabileceğinin altını çizdi.
04 Şubat 2015 Çarşamba 15:29

  Türkiye’nin kanserle savaş konusunda en etkin ve güçlü yapılanması olan UICC üyesi Türkiye Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu 4 Şubat Dünya Kanserle Savaş gününde basın bildirileri, ülke genelinde dağıttığı afişleri ve teşkilatlandığı illerde gerçekleştirdiği çeşitli etkinliklerle konuya dikkat çekti. Hazırladığı bildiri ve tanıtım afişlerinde “Sağlıklı yaşamı seçmek, erken tanı sağlamak,  herkes için tedavi ve yaşam kalitesi” konularını işleyen derneğin kansere karşı sürdürdüğü tanıtım kampanyasının Konya ayağını ise Türkiye Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Konya Şube Başkanı Dr. Eyüp Çetin koordine ediyor.

Dr. Eyüp Çetin, son dönemde dünya genelinde yaptırılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılan çarpıcı gerçeklere vurgu yaptı. Yapılan araştırmalar sonucunda kanserle savaşın aslında sanılandan çok daha makul önlemlerle çok daha etkin şekilde sürdürülebileceğinin altını çizen Dr. Çetin; “ Tüm dünya genelinde sadece 18 Milyar dolarlık bir tasarrufla düşük ve orta gelir düzeyindeki kanser kaynaklı ölümlerin yüzde 30’unun önlenebileceği saptanmıştır. Sadece tütün ürünlerine 3 kat artırılması bile devletlere 400 milyar doların üzerinde vergi geliri sağlamakta ve tütün kullanımını en az 3’te 1 oranında düşürülmesine yaramaktadır. Tütün vergilendirilmesi direkt olarak tütünle ilişkili kanser vakalarını sonlandırabilir.” Diye konuştu.

Dr. Çetin, kanserle mücadele konusunda yapılabilecek diğer önlemleri şu şekilde maddeledi;

• Hepatit B (HBV) aşısının yaygınlaştırılarak karaciğer kanserlerinin önlenmesi

• Kanser öncülü servikal lezyonların taranması ve tedavi edilmesi• HPV aşılaması yolu ile adolesanlarda servikal kanserlerin önlenmesi

• İleri hastalıklarda ağrının önlenmesi

• Pediatrik kanserlerin tedavisi

• Erken evre meme kanserinin tanısı ve tedavisi

• Erken evre kolon kanserinin tanısı ve tedavisi

Kanserin Ülkemize Faturası Çok Büyük

Kanserin her geçen yıl daha da korkunçlaşan bir tablo ile kendini gösterdiğini söyleyen Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Konya Şube Başkanı Dr. Eyüp Çetin; “Türkiye’de kanser hastalıkları kalp ve damar hastalıklarının ardından en çok ölüme sebebiyet veren 2. hastalık tipidir. Ülkemizde her yıl 200 bin kişi kansere yakalanmaktadır.  Dünyada ise her yıl 12.7 milyon kişiye kanser tanısı konulmakta ve 7.6 milyon kişi kanser sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre önlem alınmazsa, dünya genelinde kanser yükünün artarak 2030 yılında 26 milyon yeni tanı kanser vakasına ve 17 milyon ölüme ulaşılacağı tahmin edilmektedir. Bu ölümlerin 3’te 2’si az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşanmaktadır. Her geçen gün artan kanser vakaları tedavi şartlarının sağlanamadığı bu ülkeler için gün geçtikçe daha ciddi kayıplara neden olacaktır. ” dedi.

Türkiye’nin ilk ‘Umut Evi’ Konya’da açıldı

Dr.Çetin, kanserle  savaşa gönül vermiş işadamlarıyla, bürokratlarla, idarecilerle ve vatandaşlarla bir araya gelerek Türkiye’ye örnek projeler ürettiklerini belirterek bu projelerle ilgili yaptığı açıklamada; “ Türkiye ve Konya’daki halkımızın kanser hastalıklarına ve kanser hastalarına karşı bilincini artırmak, mevcut kanser hastalarının tedavileri sırasında üzerlerine binen ekonomik ve psikolojik yükü azaltmak için Türkiye’nin ilk Umut Evi’ni Konya’da kurduk. Selçuklu Belediyesinden ve Konyalı işadamlarımızdan aldığımız destek ile Umut Evinde kanserli hastalara ve hasta yakınlarına, tedavileri süresince ücretsiz barınma imkanı sağladık. Kanserli hastalarımızı Konya’daki hastanelerde gerçekleştirilen kemoterapi, radyoterapi gibi fiziksel güçlerini etkileyen tedavi işlemlerine derneğimizin aracı ile getirip götürüyor, böylece ulaşım sıkıntılarını da çözdüklerini söyledi.

 

Orhan KILIÇHaber okunma sayısı: 605

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

botoks-ile-migren-tedavisi

Botoks ile Migren Tedavisi

08 Temmuz 2015 Çarşamba 02:46
grand-medical-hospital-bir-ilke-imza-atti

GRAND MEDİCAL HOSPİTAL BİR İLKE İMZA ATTI

15 Haziran 2015 Pazartesi 20:40
sac-uzamasinda-bitkisel-yaglarin-onemi

Saç Uzamasında Bitkisel Yağların Önemi

22 Nisan 2015 Çarşamba 00:20
mangal-sefasina-dikkat-edin

Mangal Sefasına Dikkat Edin

20 Nisan 2015 Pazartesi 18:24

GÜNDEM

Gazeteci Taner Şahin Osmanlı Ocakları’nda

Gazeteci Taner Şahin Osmanlı Ocaklarına Genel Merkez Basın Danışmanı Olarak Atandı.

SAĞLIK İÇİN SOĞAN,SARIMSAK YİYİ.

Prof. Dr. Avcı, kalp sağlığı için soğan ve sarımsak yenilmesini önerdi.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA